Álmatlan vagyok, éjszaka is pörög az agyam
Az éjszakai agyalás. A foglalkozástól eltekintve a férfiak és nők arányát vesszük, a nők hajlamosabbak többet agyalni, mint a férfiak. Egyvalami a túlagyalókban azonban közös: hiába jár az agyuk, sokszor még éjszaka is a problémákon, a valódi megoldás (és a nyugodt pihenés) egyre távolabbra kerül tőlük.
Túlagyalás – egy rossz szokás?
Az agyalás nagyon hasonló egy régi, beragadt lemezjátszóhoz: mintha újra és újra vissza akarna ugrani ugyanahhoz a számhoz. Hiába gondoltunk már egy problémát ezerszer végig, ugyanazokat a gondolatköröket futjuk éjjel – és nappal.
Ha megpróbáljuk tudatosan leállítani az agyunkat – épp olyan korlátokba ütközünk, mint a dohányzásról való leszokásról. Minél inkább szeretnénk kiölni magunkból az agyalásra való hajlamot és „kitisztítani a fejünket”, annál kevésbé sikerül. De miért tör ránk az egyszemélyes brainstorming újra és újra?
Az agyalás veszélyei
Az agyalás azonban gyakran hasztalan: nem hozza meg a kívánt megoldást. Aki hajlamos fejben megoldani szorongató érzéseit, anélkül, hogy magával az érzéssel tisztában lenne, gyakran csúszik bele a depresszió és az álmatlanság köreibe – ahonnan megint csak agyalással próbálna kilépni.
A Yale Egyetem kutatója, Susan Nolen-Hoeksema szerint az agyalás mélyíti a depressziós tüneteket és még mélyebbre ránt a szorongás, az aggodalom és a kilátástalanság köreibe. A kutató azt is megfigyelte, hogy az 1989-ben San Franciscóban bekövetkezett földrengés után a túlagyalók sokkal inkább mutatták a poszttraumás stressz tüneteit, mint a töprengésre kevésbé hajlamos emberek.
A túlagyalók ráadásul jóval kevésbé hatékonyak az interperszonális problémák megoldásában, borúsabban látják a jövőt, önmagukat és jelenlegi helyzetüket pedig sokkal inkább hajlamosak negatívan látni.
Éjszakai agyalás
A töprengés ráadásul akadályozza a pihenést – mivel éjjel kevesebb dolog van, ami eltereli a figyelmünket, érzéseink felerősödnek. Minél erőteljesebb az érzelem, annál biztosabb, hogy meg akarunk szabadulni tőle – mégpedig jól bevált módszerünkkel, a túlagyalással.
Amíg az éber tudat (a gondolkodó elme) jelen van, addig alvásról szó sem lehet. Elaludni akkor tudnánk, ha aktív elménk udvariasan átadná a helyét a passzív pihenésnek, és lehetővé tenné az elalvás folyamatának végbemenetelét.
Odáig hamar eljutunk, hogy épp a túlzott szellemi aktivitás akadályozza az alvásunkat – de hogy hogyan kapcsoljuk ki a gondolatainkat, arról már fogalmunk sincs. Leginkább erőszakkal próbáljuk meg rávenni az elmét, hogy „maradjon már csendben”, úgymint száztól visszafelé számolunk egyig vagy bárányokat számolunk, esetleg „erőszakkal” próbáljuk rávenni a testet, hogy nyugodjon már meg (vezetett relaxáció). Sokszor hasztalan. A fent említett technikák nem vagy csekély hatékonysággal működnek.
Miért agyalunk?
A túlagyalás természetes jelenség – valójában még hálásak is lehetünk az elménknek, hogy ilyen remekül működik. Problémamegoldó képességünk, illetve az a képesség, hogy előre elképzeljünk jövőbeli helyzeteket, megoldási stratégiákat kidolgozva rájuk, tette lehetővé, hogy a tápláléklánc csúcsára kerüljünk.
Az agyalás származhat jellemünkből is, a perfekcionizmusra való hajlam vagy a társas kapcsolatok túlzott előtérbe helyezése hajlamossá tehet a túlagyalás jelenségére.
A túlagyalás azonban sokszor azon egyszerű igényünkből származik, hogy megoldást találjunk a problémáinkra. Az evolúció során megtapasztalhattuk, hogy minél inkább kontrollt gyakorlunk környezetünk felett, annál biztosabb a túlélés. Amikor képesek voltunk ételt szerezni, hajlékot építeni, meleg ruhát szerezni magunknak télire, az jelentősen megnövelte túlélési esélyeinket.
Az agyalás kiváltója gyakran valamilyen stresszforrás és az azt kísérő érzelmek: szorongás, aggodalom, szomorúság, harag vagy félelem. E kellemetlen érzelmektől (melyeket nem biztos, hogy felismerünk) minél előbb meg szeretnénk szabadulni – és elménk tüstént a segítségünkre siet, megoldási lehetőségek egész tárházát vetítve elénk. Amennyiben a megoldás elmarad, vagy nem kielégítő, esetleg nem merjük meglépni, máris visszacsúszunk a tépelődés ördögi körébe, monológokat vagy egész beszélgetéseket játszva le fejben.
Az elme kikapcsolása
-
Elfogadás
Agyalás ellen az éber tudatosság (mindfulness) gyakorlása bizonyult mindeddig a leghatékonyabb módszernek. Magyarországon hatékonysága ellenére még kevéssé ismert ez a technika – pedig az agyalás valójában a nyugati kultúra vívmánya.
Először is, az éber tudatosság legelső alapelvéből kiindulva, fontos, hogy elfogadjuk helyzetünket, érzéseinket, problémánkat (például hogy nem tudunk aludni) a vele járó kellemetlen testérzetekkel együtt. Ahelyett, hogy azon töprengenénk, hogy„Mi a baj velem?”, „Miért nem tudok aludni?”, „Mi lesz holnap?”, „Mit kellene tennem?”, stb., érdemes megfontolni azt az egyszerű tényt, hogy az élet nem mindig oszt számunkra kedvező lapokat.
-
Kíváncsiság
Mi lenne, ha nem rögtön a probléma megoldásával foglalkoznánk, hanem megpróbálnánk maradéktalanul feltérképezni a helyzetet – például azt, hogy mi is van Velünk itt és most? Hogyan, hol jelenik meg a probléma testi szinten? Milyen reakciókat adunk egy-egy felmerülő problémára, beleértve a stressz testi megnyilvánulását is, úgymint feszültség a vállban, behúzott has, körömrágás, álmatlanság?
Mi lenne, ha ezúttal, nyitottan és a világra kíváncsian, valami újat tanulnánk? Például elkezdenénk edzeni vagy megtanulnánk másképp közelíteni a problémákhoz az új szerelmi kapcsolatban? Mi lenne, ha legyőznénk a félelmeinket, és a töprengés végtelen körei helyett állást váltanánk, elkezdenénk randizni vagy meglépnénk mindazt, amit olyan régen halogattunk?
3. Stresszcsökkentés
A stressz csökkentése nem jelent egyet avval, hogy felmondunk, alacsonyabb beosztásba kérjük magunkat, hogy nem vállalunk be kockázatos döntéseket. A stressz csökkentése avval kezdődik, hogy szünetet tartunk, a nap során többször is, és megpróbálunk szétnézni a világban: mi is van velünk itt és most? Ezekben a párperces szünetekben érdemes a következő kérdéseket feltenni magunknak: hol vagyok épp? Mi van körülöttem? Mit csinálok? Milyen hangokat, szagokat, színeket látok? Mi zajlik bennem? Min gondolkodom? Milyen testérzeteim vannak? Mit érzek éppen most?
A fenti kérdések segítenek visszatérni a jelenbe, elterelve ezáltal a figyelmünket a megoldások kényszeres kereséstől. A testünkbe való visszatérés a stresszcsökkentés leghatékonyabb módja. Forrás: lájk.hu
Mi okozhat álmatlanságot? Milyen dolgokon agyalsz? Mi okoz nehézséget? Mely esetekben hasznos számodra egyéni konzultációt kérni?
- Párkapcsolati-vagy családi problémák, konfliktusok.
- Céltalanság, kilátástalanság.
- Stresszes eredetű problémák.
- Feszültség, túlhajszoltság.
- Munkahelyi gondok, konfliktusok.
- Pályaválasztás, pályaváltás, munkahelyváltás.
- Állásinterjúra való felkészülés.
- Önálló vállalkozás elindítása.
- Kommunikációs-és tanulási nehézségek.
- Lelki problémák.
- A siker hiánya, kudarcok megélése.
- Alvászavar.
- Lelki eredetű testi tünetek.
- Kihívás előtt állsz (pl. új munkakörbe lépsz, új munkahelyre kerülsz).
- Úgy érzed, hogy valamit másként kéne csinálni, mint ahogy eddig tetted.
- Nem vagy elégedett a jelenlegi munkáddal.
- Kommunikációs problémáid vannak (családban, párkapcsolatban, munkahelyen).
- Érzed, hogy nincs időd semmire (szétszórt, zaklatott, kapkodó vagy).
- Konfliktushelyzetbe kerültél.
- Döntési helyzetbe kerültél, de nincs kivel beszélni róla.
- Nehézségeid vannak bizonyos emberekkel.
- Gyakran kerít hatalmába a feszültség és a stressz érzése.
- Párkapcsolat hiánya - karrierépítés miatt nincs párkapcsolat és gyerek
- Belső bizonytalanságot élsz át (pl. válaszút elé érkeztél).
- Önismeretet szeretnél tanulni, megújulást elérni, megoldást megtalálni.
- Elemezni szeretnéd életutadat, kapcsolataidat (családban, párkapcsolatban, munkahelyen, emberi kapcsolatok terén).
A tanácsadás, coaching és a tréning azoknak a felnőtt, pszichésen egészséges embereknek való, akik kíváncsiak önmagukra, változtatni szeretnének az életükön, fel akarnak készülni a mindennapi élet kihívásaira, saját magukon keresztül másokat és a világot is jobban meg akarják érteni, és hatékonyabban, rugalmasabban, magabiztosabban szeretnék működtetni az életüket.
Életvezetési tanácsadás - Life coachingról bővebben:
http://
Párkapcsolati tanácsadás-coachingról bővebben:
http://
Kudarcról, szexről, szerelemről őszintén:
http://www.gpsazelethez.hu/kudarcrol-szexrol-szerelemrol-oszinten.html
Női coaching:http://
Családállítás, személyiségrészállítás, rendszerállítás bábos:
http://
Életközépi válság - Midlife-krízis
http://
Kiégés-Burnout:
http://
Új élet felé - Átalakulás coaching
http://
Vállalkozói coaching:
http://
Pszichológus vagy életvezetési tanácsadó ? Stressz és a betegség
http://www.gpsazelethez.hu/pszichologus-vagy-eletvezetesi-tanacsado--stressz-es-a-betegseg.html
GPS életállítás- csoportos önismereti foglalkozás
http://
Saját élmények, tapasztalatok, vélemények, vallomások klienseimtől a közös munkánkról és változásukról: http://
FORDULJ HOZZÁM BIZALOMMAL:)
Üdvözlettel: Nyitrai Angelika
life coach, életvezetési tanácsadó, párkapcsolati coach, házassági tanácsadó, "face to face" tréner
www.gpsazelethez.hu
Életvezetési és párkapcsolati tanácsadó irodák:
1.Budapest, VIII.kerület , Bíró Lajos utca 23
2.Budapest, 1141, Mályva tér, XIV.kerület
3.Budapest, Óbuda, III. Bécsi út 88-90.
4.Párkány, Hlavná 65 , Szlovákia
Elérhetőségek:
e-mail: info@gpsazelethez.hu
Tel.:+ 421 908 443001
Facebook: GPS AZ ÉLETHEZ-Hozzuk ki magunkból a legtöbbet
https://www.facebook.com/
www.gpsazelethez.hu